Hz.Ömer ve Cinlerin İmana Davet Ettiği Sahabe

Hz.Ömer ve Cinlerin İmana Davet Ettiği Sahabe

2 August 2017 1 By admin

   Bir gün bir cümle dudaklarından döküldü Hz.Ömer’in ”Onu öyle zannediyordum dedi.Bunun ne anlama geldiğini kimse anlayamadı,nedenini de soran olmadı.Sezgi ve öngörüyle söyledikleri doğru çıkıyordu genellikle.Bir gün bir yerde oturuyordu, önünden yakışıklı bir adam geçti.

Orada bulunanlardan biri Halife’ye ”Ey müminleri reisi bu geçen adamı tanıyor musun?” dedi.

”Kimdir?”

Garib oğlu Sevad,hani cininin Allah’ın elçisinin geldiğini haber veren kişi…”

”Yemin ediyorum ki işte şimdi yanıldım. Şu geçen adam cahiliye dönemindeki dini üzerine ve o dönemde müşriklere karşı hainlik yapıyordu. Adamı bana çağırın” dedi Hz.Ömer. Adam geldi.

”Sen Garib oğlu Sevad mısın?

”Evet.”

”Kehanetine hala devam ediyor musun?”

Adam halifenin bu söylediklerine canı sıkıldı ,”Ey müminlerin emiri İslam’a girdiğimden beri hiç bir müslüman beni böyle karşılamadı,böyle bir şey sormadı,böyle birini de görmedim” dedi.

”Sübhanellah! bizim cahiliyet döneminde putlara tapmamız senin kehanet göstermenden daha fenaydı.Bana cininin Allah’ın Elçisi’nin otaya çıkmasıyla ilgili sana verdiği haberi anlat.Bunu mutlaka bana anlatmalısın bilmek istiyorum dedi Hz.Ömer.

”Evet cahiliye döneminde puta tapanların büyücüsüydüm.”

”Peki”dedi müminlerin emiri.

”Senin cininin sana getirdiği en ilginç haber neydi?

”Bir gece yarı uyur yarı uyanık halde iken cinim geldi, ayağıyla beni dürttü:Sevad kalk! Sözlerimi iyi dinle aklın varsa söyleyeceklerimi iyi düşün Allah’a ve onun kulluğuna çağırdı ve şu şiiri okudu:

Hz.Ömer ve Hz.Ebubekir’in Kılıçları…

Cinlere hayret ediyorum                                          Beyaz develerin koşumlarına varıyor                    Tutuyor Mekke’nin yolunu                                  Kurtuluşa koşuyorlar                                              Cinlerin doğruları yalancıları gibi değil                  Sen de kalk                                                                  Haşim oğullarından bu seçkin adama git                İlk bağlananlar sonradan bağlananlar gibi değil  Cinlerin inananları kafirler gibi değil                        Kalk tepeleri aş,taşların arasından geç  Haşimoğulları’ndan o seçkin kişiye git

”Beni rahat bırak çok uykum var dedim. İkinci gece geldi aynı şeyleri tekrarladı.Üçüncü gece aynı sözleri yineledi.

Bir gün pazardayken cinim geldi korktuğunu anlamıştım.Bana ”Cinleri telaşlarını,başlarını öne eğip uzun süre bekledikten sonra umutsuzluklarını,genç develerle çulların altına çulların altına sokuluşlarını görmüyor musun?” anlamında bir şiir okudu.

”Cinin doğru söylemiş!Evet o sırada ben de putların yanında uyuyordum.Biri bir buzağı kesti . O sırada biri öyle feryat etti ki hiç ondan daha şiddetlisini duymamıştım .Şöyle bağırıyordu:Ey hayasız alçak adam duymadın mı? çok güzel konuşan bir adam,Allah’tan başka ilah yoktur diyor.Bu feryadı duyan yerinden fırlıyordu.Ben bu işin arkasında ne var diye bekledim aynı adam tekrar,

Ey hayasız alçak adam!Duymadın mı,güzel sesli bir adam Allah’tan başka ilah yoktur diye sesleniyordu” dedi halife.

Sevad:

”Bende kalktım çok geçmeden Allah’ın elçisi gösterildi:Bu peygamberdir denildiğini duyduk.

Kalktım yola çıktım Allah beni sınıyor dedim. Mekke’ye doğru yola çıktım.Yolda Allah’ın elçisinin Medine’ye hicret ettiğini duydum.Bunun üzerine Medine’ye yöneldim .Şehre vardığımda Allah’ın elçisini sordum mescidde olduğunu söylediler. Devemi bağladım içeri girdim.

”Ey Allah’ın elçisi beni dinler misin?”

Hz.Ebu Bekir, ”Yaklaş” dedi yaklaştım.

Allah’ın Elçisi,’Peki Söyle ‘buyurdu.

Üç gece erin uykuya daldım.Cinim ban geldi ”Lüeyl b. Galib oğullarından elçi geldi’  dedi.

Ben daha önce onu sınamıştım. o hiç yalan söylememişti.Bunun üzerine paçalarımı sıvadım hızlı ve güçlü yürüyen devemi aldım,uzaklardan beni buraya getirdi.Tanıklık ediyorum ki Allah’tan başka ilah yoktur.Hiç kuşkusuz sen görünmeyen  bir şeye karşı güvenilirsin. Ey temiz ve onurlu bir ailenin evladı! Yolu Allah’a en yakın peygamber sensin .Ey yeryüzünde yürüyenlerin en hayırlısı! Sana gelen dinde saç örgülerini ağartacak ,ağır emirlerde olsa ,sana gelenleri bize emret. Ben Sevad b. Garib’e hiçbir şefaatçinin şefaat etmeyeceği o gün şefaatçim ol!

Allah’ın elçisi ve arkadaşları benim bu sözlerime çok sevindiler,sevinçleri yüzlerinden okunuyordu.Sevgili gülümsedi   ‘Sevad kurtuldu…’ dedi”

”Ben bu olayı bizzat senden duymak istiyordum.Peki cinin sen müslüman olduktan sonra san geliyor mu??”

Kuran okuduğum günden beri gelmiyor,gelmesin ben Allah’ın kitabına kavuştum o ban yeter’‘ dedi Sevad.