Malatya’da Çıktı Fransa’da Bulundu

Malatya’da Çıktı Fransa’da Bulundu

22 August 2017 0 By admin
Malatya’da 1891 yılında Arslantepe Höyüğü’nden çıkarıldığı belirlenen Hitit Kralı Maradas’ın geyik avı kabartması, Fransa’nın Louvre Müzesi’nde sergileniyor. Eserin Türkiye’ye ait olduğunu belirten yetkililer iade için girişimde bulundu.

Hitit Kralı Maradas’ın geyik avı kabartması

Malatya Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Fransa’nın Louvre Müzesi’nde sergilenen Hitit Kralı Maradas’ın atlı araba üzerinde geyik avının betimlendiği kabartmanın, UNESCO’nun “Dünya  Kültür Mirası Geçici Listesi”nde yer alan Arslantepe Höyüğü’nden  1891’de çıkarıldığını belirledi. TRT’nin 1986’da hazırladığı Malatya belgeselinde de bahsedilen eserin, Türkiye ye iadesi için çalışma başlatıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Levent İskenderoğlu, Aslantepe Höyüğü’nde 1930 yıllardaki kazılarda çıkan Hitit dönemine ait eserlerin, Ana dolu Medeniyetleri Müzesi’ne taşındığını, büyük bir kısmının da Malatya Arkeoloji Müzesi’nde sergilendiğini belirtti. İskenderoğlu kazılarda çok önemli ve değerli olduğunu düşündükleri eserlere ulaştıklarını kaydetti.

İskenderoğlu, kabartmanın arşiv taramaları sırasında Arslantepe Höyüğü’nde bulunduğunu belirlediklerini dile getirerek, şu bilgileri verdi: “Arşiv taraması yaparken, TRT’nin 1986’da Malatya’nın tanıtımıyla ilgili çektiği bir belgeselde, 1891 yılında burada bulunup Fransa’nın Louvre Müzesi’ne götürülen bir eserimizin olduğunu tespit edildi.

MİLATTAN ÖNCE 11. YÜZYILDA YAPILDIĞI TAHMİN EDİLİYOR
Tarihi bilgilerin yer aldığı açıklamalarda Hitit İmparatorluğu’nun M.Ö. 1200 yılındaki düşüşüne rağmen, Güneydoğu Anadolu’da ve Kuzey Suriye’de Hitit kültürünün ayakta kaldığı belirtilerek “Milid’in krallığı olan Malatya, bu Yeni Neo-Hitit krallıklarının en gelişmekte olanlarından biriydi” bilgilerine yer verildi.

Kral Maradas’ın adıyla yazılan kabartmada yer alan ayrıntıların ise eserin M.Ö. 11. yüzyılda yapıldığının göstergesi olduğu belirtiliyor.

Yine müzenin resmi sitesinde Malatya’da çıkarılan eserle ilgili olarak yapılan teknik açıklamada ‘1891 yılında satın alındı’ ibaresi ise eserin 1891 da çıkarılmasına rağmen nasıl bu tarihte çıkar çıkmaz satın alındığı da başka bir merak konusu.

malatya aslantepe antik kenti

ZAMANLA UNUTULMUŞ

Bu eser 1980’li yıllarda biliniyormuş ki belgesele konu olmuş ama daha sonra sanırım unutulmuş. Bu tespiti Malatya Valisi Ali Kaban’a arz edilmiş. Valimiz konuyla ilgili araştırma yapılmasını istemiş. Bunun üzerine bir dosya hazırlanıp Kültür Bakanlığı’na iletildi. Eserin yurdumuza kazandırılması için ilk talep ulaştırıldı. İnşallah bu eser doğduğu topraklara yeniden dönecek.